Saç Ekimi Sonrası Sigara ve Kahve Tüketimi - Özel Akl Polikliniği
blog v2 1

Saç Ekimi Sonrası Sigara ve Kahve Tüketimi

Saç ekimi, saçsızlık sorunu yaşanlar için kurtarıcı ve kalıcı bir operasyondur. Operasyon süreci sonrasında sağlıklı bir iyileşme dönemi için dikkat edilmesi gereken birçok husus var. Bunlardan biri saç ekimi sonrasında sigara ve kahve tüketimi. Saç ekimi sonrasında operasyon geçirenlerin dikkat etmesi gereken, iyileşme sürecinin önemli bir parçası olan sigara ve kahve tüketiminin terk edilmesi gereklidir, bunların içerisindeki nikotin ve kafein miktarının sağlığa olumsuz etkileri dolayısıyla dikkat edilmesi gerekiyor. Bu, saç ekimi sonrasındaki iyileşme döneminin olumsuz etkilenmemesi adına oldukça önemlidir.

Saç ekimi sonrası sigara tüketimi zararları yüzünden saç ekimi için alınan donörün saç derisine yerleşme sürecinde ve ekim bölgesindeki hızlı iyileşmenin sağlanması zorlaşmaktadır.  Nikotinin iyileşme sürecinde yaratığı olumsuz etkiler şunlardır:

  •  
  • Kan akışını bozan sigara tüketimi kanda karbonmonoksit artışına ve oksijen sağlama yeteneğinin azalmasına sebep olur. Saç folikülü denilen, donörün tutunduğu alanda gerçekleşecek olan onarımı olumsuz etkiler. Folikül güçlenmesinde özellikle ilk 3 gün, saçın kalıcılığı ve saç ekimi operasyonu geçiren kişinin memnuniyeti açısından önemlidir.
  • Operasyon sonrası oluşabilecek ufak deformasyonların ve yaraların iyileşmesi sırasında bölgeye oksijen ulaşmasının engellenmemesi adına sigara tüketiminin azaltılması gerekir.
  • Operasyondan sonraki ilk 3 gün çok önemlidir fakat kalıcı bir operasyon için, ilk 1 ay sigara ve kahve tüketiminin minimuma indirilmesi tavsiye edilir.

 

  • Kahvede bulunan kafein miktarı, yaralı olan bölgede kan basıncını hızlandırır ve yaraların geç iyileşmesine neden olur.
  • Kan basıncını arttıran kafein, yara olan bölgede pıhtılaşma ve doku oluşum sürecini yavaşlatır, saç kökünün foliküllere oturması ve gür bir saç sonucu almak oldukça zorlaşır.

Kısacası, saç ekimi sonrası kahve içmek ve saç ekimi sonrası sigara içmek için en az 1 ay beklemeniz, sorunsuz bir iyileşme süreci geçirmek ve memnuniyet açısından sizlere vereceğimiz en önemli tavsiyedir.

 

photo1686724312
Fiyat Sor
Ücretsiz ön görüşmeye bekliyoruz