Saç Ekimi Acı Verir Mi? - Özel Akl Polikliniği
blog v2 3

Saç Ekimi Acı Verir Mi?

Saç ekimi, saç köklerinin taşınmasını içeren cerrahi bir işlemdir. Bu işlem kafa derisini uyuşturan ve ağrı hissini azaltan lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla seç ekimi anında herhangi bir acı hissedilmesi söz konusu değildir.

İşlem sırasında, belirlenen bölgeden saç köklerini çıkarmak için kafa derisinde küçük kesiler yapılmaktadır. Daha sonrasında bu kökler saç ekimi yapılacak bölgeye nakledilmektedir. İşlemin tamamlanması, nakledilen saç foliküllerinin sayısına bağlı olarak birkaç saat sürmektedir.

Çoğu hasta işlem sırasında minimal ağrı ya da rahatsızlık hisseder. Saç ekimi sonrası kafa derisi hassas ve şiş olabilmektedir.  Bu doğrultuda iyileşme döneminde herhangi bir ağrıyı yönetmek için ağrı kesici ilaçlar reçete edilmektedir.

Herkesin ağrı toleransı ve iyileşme süreci farklıdır. Dolayısıyla bazı kişilerin diğerlerine göre daha fazla ağrı veya rahatsızlık yaşayabileceğini unutmamak önemlidir. Bireysel durumunuz ve endişeleriniz hakkında nitelikli bir saç ekimi cerrahına danışmanız her zaman en iyisidir.

Bu kapsamda saç ekimi sonuçları genellikle ağrısız bir işlem olarak kabul edilmektedir. Ancak bazı hastalar işlem sırasında ve saç ekimi sonrası hafif ağrı ya da rahatsızlık yaşayabilmektedir. Bu ağrı ilaçlarla yönetilebilmekte ve iyileşme süresi genellikle kısa sürmektedir.

Saç ekimi işleminden sonraki iyileşme süreci kişiden kişiye değişir, ancak tipik olarak birkaç gün ila bir hafta sürer. İşlemden sonraki ilk 24-48 saat boyunca kafa derisi şişebilir ve dokunulduğunda hassas olabilmektedir. Ayrıca biraz kızarıklık, morarma ve hafif kanama da yaşayabilirsiniz.

photo1686724312

Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci ve Ağrı Yönetimi

Saç ekimi sonrası ağrı ve rahatsızlığı yönetmek için cerrah tarafından ağrı kesici ilaçlar reçete edilmektedir. Kafa derisine buz uygulaması yapmak da şişliği ve rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olmaktadır. Nu kapsamda cerrahın saç ekimi sonrası talimatlarını yakından takip etmek önemlidir. Bu talimatlar şu şekilde olabilir:

Nakil yapılan bölgeyi ilk günlerde kuru tutmak,

En az bir hafta boyunca yorucu egzersizlerden ya da ağır kaldırmaktan kaçınmak,

Doğrudan güneş ışığından ve klor, tuzlu su ya da diğer kimyasallara maruz kalmaktan kaçınmak,

Bir müddet nakil yapılan bölgenin üzerinde uyumaktan kaçınmak,

Hassas bölgeyi kaşımaktan veya ovmaktan kaçınmak.

İyileşme sürecini kontrol etmek ve endişeleri gidermek için saç ekimi sonrası ilk birkaç gün içinde cerrahla takip randevuları alınır. Bu doğrultuda bir ya da iki hafta sonra çoğu hasta normal aktivitelerine dönebilmekte ve normal saç modellerine devam edebilmektedir. İşlemden sonraki ilk iki hafta içinde ekilen saçlarda bir miktar dökülme fark edilebilmektedir. Ancak bu durum saç ekimi aşamaları kapsamındadır.

Üç ila altı ay içinde yeni saç büyümesi görülmektedir. Saç ekimi sonuçları için tam sonuç ise 12 ila 18 ay içinde görünür olacaktır. Saç ekimi güvenli ve etkili bir işlem olarak kabul edilmektedir. Bireysel durum hakkında endişeler olduğu takdirde ise bu durum hakkında nitelikli bir saç ekimi cerrahına danışmak her zaman en iyi seçenektir.

photo1686724312
Fiyat Sor
Ücretsiz ön görüşmeye bekliyoruz