Dudak Dolgusu Nedir?

Dudak dolgusu küçük bir enjeksiyon ile gerçekleştirilen ve doldurucu etkili bir işlemdir. Dudaklar hem estetik açıdan hem de işlevsellik açısından yüzdeki en önemli noktalardan birisidir. Yoğun damar yapısı ve yüzümüzdeki en hareketli bölge olmasından dolayı dudaklarda, dolgu açısından özel geliştirilmiş hyalüronik asitli dolgular kullanılmaktadır.

Dudak Dolgusunu Kimler Yaptırabilir?

Dudak dolgusu, isteyen herkese uygulanabilen bir işlemdir. En sık; dudak dolgunlaştırma, dudak şekillendirme ve dudak kontürünün belirginleştirilmesi amacıyla yapılmakta olup, dudak asimetrilerinin düzeltilmesi, dudak üzerindeki ince barkod çizgilerinin giderilmesi ve dudak kenarı sarkmalarının azaltılması amacıyla da kullanılabilmektedir.

Dudak Dolgusu Uygulama Süreci

Dudak dolgusu uygulaması öncesinde, genellikle anestezik (lokal uyuşturucu) etki gösteren kremler sürülmekte olup 15-20 dakika kadar bekletilir. Çok ince uçlu iğnelerle enjeksiyon işlemine başlanır. Uygulama yaklaşık 10-15 dakika kadar sürmekte olup uygulama sonrası kişi sosyal hayatına dönebilmektedir.

Burun Dolgusu Nedir?

Ameliyatsız burun estetiği olarak da bilinen burun dolgusu, cerrahi müdahale yapılmadan gerçekleştirilen burun şekli değişikliklerini ifade eder. Bu prosedür genellikle cilt dolgu malzemelerinin enjeksiyonunu içerir. Cilt dolgu malzemeleri, hyalüronik asit dolgu malzemesi gibi hacim kazandırmak için farklı yüz bölgelerine enjekte edilen ürünlerdir. Bu prosedürle dolgu enjeksiyonu ile burundaki boşluklar, girintiler, kontur eksiklikleri ve asimetriler tedavi edilmeye başlandı.

Burun dolgusu nasıl yapılır?

Burun dolgusundan önce genellikle 20-30 dakika boyunca uygulanan bir anestetik krem ile daha sonra doktorun ve hastanın belirlediği kilit alanlara enjekte edilmesinden oluşur ve böylece estetik açıdan düzelme sağlanır. Enjeksiyon genellikle 5-10 dakika sürer ve klinik ortamda gerçekleştirilir.

Burun dolgusunun avantajları nelerdir?

Burun dolgusu hastalara birçok avantaj sunmaktadır. Birincisi, ameliyat olmak istemeyen ya da ameliyatı düşünen fakat henüz karara varamamış birçok hasta için iyi bir seçenektir. İkincisi, rötuşların gerçekleştirilmesi çok kolaydır, çünkü belirli bir bölgeye az miktarda dolgu eklemek için basit bir enjeksiyon yapılması yeterlidir. Bu özellikleriyle, burun, enjeksiyonlarla arzu edilen sonuç elde edilinceye kadar “şekillendirilebilir”. Ve üçüncü olarak, burun dolgusu cerrahi tekniklere kıyasla çok daha ekonomiktir.

Burun dolgusunun etkisi ne kadar sürer?

Burun dolgusunda kullanılan dolgu malzemeleri kalıcı olmadığı için, teknik, hastaya kalıcı bir şekilde taahhütte bulunmadan sonuç hakkında fikir sahibi olmasını sağlar. Hastanın sonuçtan tamamen memnun olmadığı durumlarda, işlem geri dönüşümlü olduğu için güven vericidir.

Revizyon burun estetiği için de kullanılabilir
Burun dolgusunun yaygın kullanımı, rinoplasti uygulanmış ama ufak düzeltmeler için revizyon burun estetiğine ihtiyaç duyan hastalar için de uygulanmaktadır. Bu tür hastalar için burun dolgusu enjeksiyonu iyi bir seçenek olabilir. Kusurları kamufle etmek veya doku kaybı olan alanlara hacim eklemek için uygulanabilir. Burun dolgusu genel sağlık durumu yerinde olan ve burnunda aşırı boyutta bir şekil bozukluğu olmayan her yetişkin için uygun bir seçenektir.

Burun dolgusunda iyileşme süreci nasıldır?

Burun dolgusu enjeksiyonundan sonra, normal hayata ara vermeden devam edilebilir. Şişlik, morluk ve iyileşmek için evde kalma zorunluluğu yoktur. Hasta memnuniyetinin en yüksek olduğu estetik prosedürlerden birisidir.

Göz Altı Dolgusu Nedir?

Sadece kadınların değil erkeklerin de göz altı morluğu veya bazen de torbası olarak adlandırılan çökmüş göz altları, estetik kaygı oluşmasına neden olmaktadır. Bu soruna özel şekilde geliştirilmiş olan göz altı ışık dolgusu tekniği ile çözüm bulunmaktadır. Bu teknik sayesinde göz altlarında şişlik, morluk sorunları olan kişilerde, cildin uzun süreli tekrardan yapılandırılması tek seferde mümkün olabilmektedir.

Gözaltı Işık Dolgusunun İçeriği Nedir?

Göz altı morlukları tedavisi için özel olarak yapılan, aslında vücut tarafından da üretilen hyaluronik jel olarak adlandırılan bir özel bir dolgu yöntemidir. Göz altı sorunları adına geliştirilen bu jel yapıdaki göz altı ışık dolgusu malzemesinde iki adet içerik bulunmaktadır. Hyaluronik asit ve poly vitamin kompleksi. Hyaluronik asit göz altı morluklarına ve torbalarına müdahale ederken, poly vitamin ise hücreleri uzun vadeli olarak yenilemektedir.

Göz Altı Işık Dolgusu Nasıl Yapılır ?

Uygulama öncesi bölgeye anestezik krem sürülmekte olup 15-20 dakika kadar beklenmektedir. Yapılan diğer dolgu tekniklerine göre farklılıklar göstermektedir. Bu teknik ile derinin altına değil de kemiğin üstüne uygulama gerçekleştirilir. Uygulama esnasında ışık dolgusu, yavaş yavaş verilmektedir. Jelin içeriğinde de anestezik madde olduğu için uygulama sonrasında da ağrı duyulmaz. Göz altı ışık dolgusu sadece kadınlara değil erkeklere de uygulanabilir.

Ne Kadar Süre Sonra Etkisini Yitirir?

Yapılan bu teknikte hyaluronik asit kullanıldığı için uzun zaman etkisini yitirmeyen sonuçlar görülebilmektedir. Gözaltı ışık dolgusu hyaluronik asit ile yapıldığından en az 1 yıl etkisinin sürmesi beklenir. Her ışık dolgusu uygulama tekrarından sonra bu süre uzayabilmektedir.

Çene Ucu Dolgusu (Jawline) nedir?

Güçlü bir çene çekici bir yüzün önemli bir unsurudur. Yüzle uyumlu bir çene şekli, güçlü bir çene çizgisi hattı ve simetrik görünüm yüzün genel görünümünün daha dengeli olmasına yardımcı olabilir.

Çenede görülen en yaygın şekil bozuklukları nelerdir?

Çenedeki en yaygın şekil bozuklukları hacim eksiklikleri, çene büyüklüğü, çene hattı çizgisi belirsizliği, asimetri ve çene altı sarkmaları olarak sayılabilir.

Hasta yüzle uyumsuz boyun şeklinden, zayıf çeneden, büyük çeneden ya da gıdı denilen çene altı bölgesindeki sarkan ve kırışan boyun derisinden şikâyetçi olabilir. Daha hafif seviyedeki şikâyetler arasında da çene hattı çizgisinin belirsiz olması ya da çene ucundaki gamzeye benzer çizgiler en yaygın estetik şikâyetler arasındadır.

Çene dolgusu nasıl yapılır?

Çene dolgusunda enjeksiyon tekniklerinden faydalanılır. Çenedeki çukur görünümü düzeltmek, alt yüzü şekillendirmek ve yapılandırmak için hyalüronik asit dolgu malzemeleri kullanılır.

Uygulamadan önce lokal anesteziyle cildiniz uyuşturulur. Çene dolgusunda dolgu malzemesi cildin altına küçük iğneler aracılığı ile enjekte edilir. Çene dolgusu seansı yaklaşık 15 dakika sürer.

Nasolabial Dolgu Nedir?

Burun kanatlarının yanından başlayıp ağız köşelerine dek uzanan oluğa “nazolabial çizgi/oluk” adı verilir. Kilo değişimleri, fazla mimik ve yaşın ilerlemesi ile birlikte çok daha belirgin bir hal kazanır. En fazla dolgu uygulaması yapılan yerdir. Bu çizgiler belirgin ise yorgun, mutsuz ya da daha yaşlı görünebilirsiniz.

Dolgu uygulaması, hyalüronik asit maddesinin cilt altına enjeksiyonunu ifade eden medikal estetik yöntemidir. Güvenilir olmasının yanı sıra, hyalüronik asit maddesinin dolgu uygulamalarında tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden bir diğeri ise ciltte su tutma ve cilde parlaklık sağlama yeteneğidir. Yaşlanma belirtileri kapsamında ciltte meydana gelen deformasyonlara yönelik düzeltmelerde ve hacim artışı istenilen alanlarda hyalüronik asit içerikli dolgu uygulamalarından faydalanılmaktadır.

Nazolabial dolgu uygulaması sonrası mimik kaslarınızda herhangi bir sorun olmaz ve gündelik yaşamınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Uygulama iğne veya kanül ile cilt altına çarpraz bağlı hyalüronik asit enjekte edilerek yapılmaktadır. Ağrı oluşmaması için uygulama yapılan alanlara uyuşturucu kremler sürülür. Nazolabial dolgu uygulaması diğer bölge dolgu uygulamaları ile birlikte veya tek başına yapılabilir.

Problemin boyutuna göre kullanılacak dolgu miktarı değişiklik gösterebilir, ancak uygulamanın etkisi hemen ortaya çıkacaktır. Hatta bir taraf yapıldıktan sonra aynada diğer dolgu yapılmamış taraf ile kıyaslama yapabilirsiniz. İlk bir iki gün kızarıklık ve şişlik olabilir. En iyi görüntü 3 – 4 gün içerisinde ortaya çıkmaktadır.

Nazolabial oluk dolgusu orta kalınlıkta dolgularla yapılır. İşlem 15-20 dak sürer. Genellikle bu bölgede iğne ile değil kanul ile işlem yapılması güvenlik açısından çok önemlidir.

Orta Yüz Dolgusu Nedir?

Orta yüze dolgu tedavisi orta yüz bölgesindeki desteği arttırmayı ve genç görünmeyi sağlamayı amaçlar. Orta yüz kaldırma yapıldığında orta yüz bölgesindeki eksiklik giderileceği için göz altı bölgesindeki koyuluk ve alt göz kapağı yanak mesafesi de kısaltılır. Aynı zamandan nazolabial çizgi de denilen burun tabanından ağız köşesine uzanan çizgilerin derinliği de azalır. Bu sayede yüzün üçgen görünüm alması ve yeniden daha genç görünmesi sağlanır.

Orta Yüz Dolgusu Nasıl Yapılır?

Hastanın orta yüz bölgesinde dolgu yapılacak alanlar işaretlenir. Dolgu öncesi anestezik krem sürülür. Uyuşma süresi beklendikten sonra dolgu enjeksiyonu simetrik olarak yapılır.

Orta yüz Dolgusu Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Orta yüz dolgusu etkisi hemen görülür. Orta yüz dolgusu sonrası şişlik bir miktar olabilmektedir. Oluşan şişlik 2-3 gün içerisinde kaybolur. Derin planda uygulama yapıldığı için orta yüz dolgusu sonrası morarma genellikle beklenmez.

Şakak dolgusu neden yapılır?

Yaşlanma değişikliklerinin birçoğu, yüz hacmindeki değişiklikleri gözlemleyerek anlaşılabilir. Bazı yüzler, yukarıdan aşağıya düzensiz de olsa, kilo alırlar. Diğer yüzler yaşlandıkça zayıflar.Yaşlanma sürecinde hepimiz şakaklarımızdan hacim kaybediyoruz. Şakaklar aşağıya inerken, bu etki yüzün üst kısmını gözle görülür bir şekilde daraltılmasıyla birlikte, gözlerin şakak alanına düştüğü gözle görünür bir kısalma ve kaşın düşmesidir. Şakakların oyulması, yaşlanma sürecinin doğal bir parçasıdır. Yumuşak doku ve kemik erir, kas ve bağ dokularınız değişir. Bu, şakak bölgesinde daha az yapısal desteğe yol açar, bu da kıvrımlar, kırışıklıklar ve hacim kaybı ile sonuçlanır. İçi boş şakaklar için hyalüronik asit dolgu malzemesi ile ameliyatsız uygulama yapılabilmektedir.

Şakak dolgusu kimler için uygundur?

Şakak çökmesi genellikle bu işlem 20’lerin ortalarında başlar ve 40’lı yaşlarda daha belirgin hale gelir. Düzenli egzersiz, iyi beslenme ve spor gibi faktörlere bağlı olarak şakak bölgesi yaşlanma süreci ve çökmesi farklılık gösterebilir. Yaşlandıkça, şakak bölgesindeki oyuk, geniş bir alın, dar şakaklar ve dar yanaklar nedeniyle çok daha belirgin bir hale gelebilir.

Şakak dolgusu sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Şakak dolgu tedavisinde mümkün olan en az miktarda morluk oluşması hedeflenir. Bunun için ince uçlu iğneler kullanılır. Dolgu enjeksiyonları yüzeysel olarak yayıldığı için damarlara ya da arter duvarlara temas etme riski düşük olur. Dermal dolgu maddelerinin çoğu, şakak dolgu işleminiz sırasında acı oluşma riskini önemli ölçüde azaltacak bir lokal anestezi ile uygulanır. Bu lokal anestezi, şakak bölgesini uyuşturur; bu sayede dolgu maddesi enjeksiyonu sırasında minimum rahatsızlık hissedilir.
Şakak dolgusundan sonra, etkileri hemen belli olur. Herhangi bir şişlik varsa, bu şakak dolgusundan sonraki 2-3 günü içinde çözülecektir.

Şakak dolgusunun kalıcılığı ne kadardır?

Şakak dolgusu uygulamasının ömrü yaşa, kullanılan dolgu maddesinin miktarına, dolgu maddesinin yerleştirilmesine ve kullanılan dolgu ürününün türüne bağlı olarak değişiklik gösterir. Hastaların çoğu için sonuçlar 12 aya kadar sürebilir.

El Dolgusu Nedir?

El, yapısı gereği genelde ince bir deriye sahiptir. Kemik, kıkırdak, kas ve damarlardan oluşan elde yağ dokusu; vücudun diğer bölgelerine göre çok daha az miktarda bulunmaktadır. El sırtında azalan yağ miktarı ise elde yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkmasını hızlandırır. Bu sebeble, el sırtında azalan cilt altı dokuyu tekrar yerine koymak, cilt ve cilt altı dokuları yenilemek için el dolgusuna sıklıkla başvururuz. Son yıllarda hyaluronik asit dolgular ve kalsiyum kristalleri el cildinde kaybedilen volümün yeniden kazandırılması amacı ile kullanılmaya başlanmıştır.

El dolgusu hangi amaçla kullanılır?

Yıllar içinde cilt yaşlanmasına bağlı kollajen kaybı ve güneş hasarı sebebi ile elde yaşlanmaya bağlı bazı görüntüler oluşur. Ancak asıl sorun volüm kaybıdır. Yumuşak ve kompakt görüntü yıllar içinde kendini damar, tendon ve kemiklerin ön plana çıktığı bir görünüme bırakır. Volüm kaybı dermal dolgularla yerine konulabilir. Deri altındaki damarsal yapılar silinirken deride nemlenme ve volüm artışı ile birlikte daha canlı bir görüntüye kavuşması sağlanabilir.

El dolgusu nasıl yapılır?

Ağrı eşiği düşük veya hassas kişilerde işlemden 20 dakika önce anestezik krem uygulanabilir. Antiseptik solüsyon ile dolgu uygulanacak alan temizlenir, ince uçlu iğneler veya kanül yardımıyla hyalüronik asit dolgu enjeksiyonu yapılır. Hızlı ve kolay şekilde uygulanabilen el dolgusu, ağrısız ve acısız bir işlemdir. Ortalama 15 dakikada uygulama tamamlanır.

El dolgusu ne kadar kalıcıdır?

Kişisel özellikler, uygulamada kullanılan dolgu ve kalitesi uygulamanın kalıcılık süresini etkilerken bu süre ortalama 12-24 aydır. Dolgu etkisini yitirmeye başladığında uygulama kolaylıkla tekrarlanabilir. Ayrıca dolgu tam olarak erimesi beklenmeden yeni uygulama yapılırsa dolgunun ömrü daha da uzayabilmektedir.